MAKABRA NA ARCYDZIEŁACH

 
Obraz hiszpańskiego malarza Enrique Simoneta Ścięcie Świętego Pawła.
Paweł z Tarsu, znany wcześniej jako Szaweł, był zaciekłym prześladowcą chrześcijan. W drodze do Damaszku, spotkał się z dezaprobatą Jezusa w stosunku do swoich poczynań i od tamtego czasu stał się gorliwym chrześcijaninem. Zupełnie jak nasi doktorzy Piecha i Chazan, którzy najpierw skrobali płody, a potem bronili życia poczętego. Wracając do Pawła, odbył kilka podróży misyjnych, napisał parę listów, a w końcu, dzięki wydaniu go przez żydowskich kapłanów prokuratorowi rzymskiemu, trafił do więzienia. Gdy płynął wraz z innymi więźniami do Rzymu, sztorm rozbił statek i Paweł spędził nieco czasu na Malcie. Potem jeszcze trochę podróżował, więc chyba został uniewinniony. Ale niebawem znowu doszło do prześladowań religijnych. Paweł został w Rzymie schwytany, osądzony i skazany na śmierć przez ścięcie. Taki rodzaj śmierci przysługiwał obywatelom Rzymu.


Źródło: Wikimedia Commons


Klasyka gatunku - obraz Caravaggio Judyta odcinająca głowę Holofernesowi.
Judyta była Izraelitką, która ucięła głowę asyryjskiemu dowódcy wojsk Holofernesowi, po czym mieszkańcy Betulii powiesili ją na murach miejskich (głowę, nie Judytę), wywołując popłoch wśród wojsk asyryjskich i w rezultacie ich odwrót spod murow miasta. Gdyby Holofernes zamiast się upijać, skonsumował znajomość z Judytą, tak jak planował, być może Caravaggio nie miałby czego malować. Po fakcie, służący Holofernesa mogli powiedzieć "Ante coitum animal triste".
Motyw często wykorzystywany w malarstwie (Goya, Botticelli, Cranach Starszy, Tintoretto, Klimt, Veronese, Tycjan i wielu innych). Moim zdaniem, wersja Caravaggio jest najbardziej soczysta.


Źródło: Wikimedia Commons


Papież Formozus i Stefan VI Jeana Paula Laurensa.
Formozus był papieżem w latach 891 896. Z kolei Stefan VI, który wspierał inne stronnictwo niż Formozus, bardzo się na niego obraził. Po śmierci Formozusa, gdy Stefan został jego następcą, zwołał tzw. trupi synod, na którym wyciągnął z grobu swojego poprzednika, osądził, kazał pociąć jego zwłoki i wrzucić do Tybru. Ale Stefan VI też marnie skończył. Kilka miesięcy później stronnicy Formozusa strącili go z urzędu i podobno zamordowali w więzieniu. Zwłoki Formozusa wyłowiono i ponownie pochowano. Tak to się dawniej papieże zabawiali.


Źródło: Wikimedia Commons


Obraz Enrique Simoneta, popełniony w 1890 roku, ma kilka tytułów. Anatomia serca, Ona miała serce! lub Autopsja. Jest to wariacja na temat anatomii człowieka i sekcji zwłok. Tematy te najwyraźniej fascynowały artystów, przyczyniając się do powstania takich dzieł jak chociażby słynna Lekcja anatomii doktora Tulpa, czy też Lucae und die Sektion der schönen Frankfurterin Hasselhorsta, The Gross Clinic Eakinsa, Mors in vita Canto i inne.
Realizm obrazu Simoneta spowodował, że malarz został zauważony w artystycznym świecie.


Źródło: Wikimedia Commons


Severed heads czyli Odcięte głowy to studium ludzkiej anatomii w wykonaniu francuskiego malarza Theodora Gericaulta (1791 1824). Gericault odwiedzał kostnice, gdzie szkicował nie tylko odcięte głowy, ale także amputowane kończyny. Rezultat tych niezwykłych korepetycji można podziwiać na jego najbardziej znanym dziele Tratwa >Meduzy. Motyw obciętej głowy był wcale popularny. I to od czasów starożytnych - rozmaite wyobrażenia "uroczystości ofiarnych" czy motyw Perseusza i Meduzy. Oprócz przedstawionego wcześniej motywu Holofernesa i jeszcze nie omawianego motywu dekapitacji rozmaitych świętych np. Jana Chrzciciela, Świętego Dionizego czy Świętej Barbary, możemy odnaleźć również takie dzieła jak Meduza Caravaggio, Głowa Meduzy Rubensa, szalony niedokończony tryptyk Odczucia i wizje odciętej głowy Antoine Wiertza (Wiertz miał hopla pod tym względem - może jeszcze do niego kiedyś wrócę), Andromachia Rochegrosse'a, Ścięcie Don Alvaro de Luny Jose Marii Rodrigueza de Losada czy Dawid obcinający głowę Argusowi Orazzi Borganiego.


Żródło: http://www.johncoulthart.com/


Jean-Paul Laurens często malował obrazy o tematyce historycznej. Jednym z nich jest Śmierć Katona Młodszego.
Marek Porcjusz Katon był politykiem i filozofem rzymskim. Podczas konfliktu o władzę pomiędzy Juliuszem Cezarem a Gnejuszem Pompejuszem, stanął po stronie Pompejusza. Konflikt przerodził się w wojnę domową, która trwała w latach 49-45 p.n.e. i zakończyła się klęską wojsk Pompejusza. Porcjusz Katon przebywał w Afryce, gdzie dowodził wojskami republiki, broniącymi miasta Utica (obecnie na terenie Tunezji). Gdy stało się jasne, że Juliusz Cezar zwycięży, Katon Młodszy popełnił samobójstwo, bo nie chciał widzieć upadku republiki. Zdobycie Utici było wykorzystywane w późniejszych latach jako ogólny symbol upadku idei republikańskich i wolnościowych. Dlatego wiele miast, zwłaszcza na półkuli zachodniej, gdy nowe państwa były zakładane przez zwolenników rządów republikańskich, nosi nazwę Utica.


Źródło: Wikimedia Commons


Arcydzieło z łamaniem kołem w tle, czyli Tryumf śmierci Petera Bruegela (tego nieco starszego) - obraz z 1562 roku.
Dzieło przedstawia nieuchronność śmierci, która może spotkać człowieka w każdym miejscu i w każdy sposób. Można powiedzieć, że to wspomnienia malarza po średniowiecznym "memento mori" (wszak średniowiecze skończyło się kilkadziesiąt lat temu). Alegoryczna walka z armią szkieletów to ukazanie fermentu we współczesnych malarzowi Niderlandach (początek burzliwego procesu uwalniania się spod panowania Hiszpanii). W tym czasie w Polsce, pod panowaniem Zygmunta II Augusta, Jan Kochanowski marzy o budowie dworu w Czarnolasie. Warto obejrzeć obraz w dużej rozdzielczości, co uwidoczni sporo ciekawych detali. A najlepiej u źródła, czyli w Madrycie.


Źródło: Wikimedia Commons


Męczeństwo Świętego Hipolita to dzieło XV-wiecznego niderlandzkiego malarza Dirka Boutsa.
Święty Hipolit, postać zasłużona dla Kościoła, nie będzie jednak tematem tego miniwykładu. Podobnie malarz Botus, który w swoich licznych dziełach o tematyce religijnej malował postacie zawsze smukłe jak spaghetti i sztywne jak manekiny. O wiele ciekawsza jest sama metoda egzekucji, przedstawiona na tym średniowiecznym malowidle. Rozrywanie końmi było karą śmierci stosowaną od wieków, uznawana była jednak za okrutną i przeznaczona była na wyjątkowe okoliczności np. dla królobójców lub przywódców rozmaitych zamieszek. Dlatego nie istnieje wiele jej przedstawień w sztuce. Kara ta, mimo iż okrutna i bolesna, dość szybko prowadziła do śmierci podsądnego, na skutek masywnego krwotoku z rozerwanych naczyń (tętnica udowa ma średnicę palca). W ten sposób pozbawiono życia Tupaca Amaru II - przywódcę powstania indian peruwiańskich przeciwko Hiszpanom w XVIII wieku (tak naprawdę konie nie były w stanie go rozerwać, więc poćwiartowano go konwencjonalnie). Podobna przykrość spotkała Roberta-Francois Damiensa, sprawcę nieudanego zamachu na króla Ludwika XV. Po licznych torturach, konie nie potrafiły go rozerwać i kat dokończył sprawę toporem. Sto czterdzieści lat wcześniej z sukcesem wykonano w ten sposób egzekucję na Francois Ravaillacu, zabójcy króla Henryka IV Burbona (tego od Królowej Margot). W podobny sposób ukarano szlachcica Michała Piekarskiego za próbę zamachu na króla Zygmunta III Wazę. Rozrywania końmi nie należy jednak mylić z karą włóczenia końmi, tak jak spotkało to wizygocką królową Brunhildę, czy z karą powieszenia i poćwiartowania jak miało to miejsce w przypadku Williama Wallacea (tego z "Braveheart"). Na koniec ciekawostka. Imię Hipolit oznacza po grecku "zniszczony przez konie", co w przypadku Świętego Hipolita było prorocze.


Źródło: Wikimedia Commons


Historia kołem się toczy, więc i my w podróży przez makabrę na arcydziełach zatoczymy koło. Zaczęliśmy od Ścięcia Świętego Pawła Enrique Simoneta. Najwyraźniej męczeństwo świętych było bardzo wdzięcznym źródłem inspiracji i z pewnością będziemy do niego jeszcze wracać. Dzisiaj omówimy obraz Męczeństwo Świętego Bartłomieja, autorstwa Francisco Camilo, hiszpańskiego malarza okresu baroku.
Święty Bartłomiej był apostołem. Chyba mało kto go zna, mimo że był jednym z najlepiej wykształconych uczniów Jezusa. W swoim dziele ewangelizacji dotarł nawet do Indii i podobno nawrócił na chrześcijaństwo króla Armenii Polymiusa (Armenia to najstarszy chrześcijański kraj na świecie). Brat Polymiusa się wkurzył i kazał zgładzić Bartłomieja. Podobno go ścięto, ale bardziej urokliwa jest wersja, że obdarto go żywcem ze skóry, a następnie ukrzyżowano. I dla dobra naszego cyklu tego się trzymajmy. Oczywiście przedstawień kaźni Bartłomieja jest sporo (np. Jusepe de Ribera, Valentin de Boulogne, Giachina Assereto) ale ta autorstwa Camilo jest chyba najbardziej interesująca, dobrze pokazująca proces obdzierania ze skóry (aczkolwiek obrazy Assereto czy de Boulogne też są interesujące pod tym względem). Kara obdzierania ze skóry jest znana przynajmniej od IX w. p.n.e. Skórę oblewano wrzątkiem i elegancko ją zdejmowano. Wiele znanych i mniej znanych osób poddano tej karze. Jedną z nich była Hypatia - jedna z lepiej wykształconych kobiet starożytności, oskarżona o herezję. Inną postacią był Nat Turner przywódca powstania niewolników w XIX wieku w Wirginii (tak, tak, Amerykanie mieli swojego Spartakusa, tylko jakoś się tym nie chwalą). A z naszego podwórka ofiarą tej tortury był Święty Andrzej Bobola. Obdzieranie ze skóry było karą dość uniwersalną, bo w zależności od rozległości obrażeń można było ofiarę tylko okaleczyć lub zabić. Śmierć ofiary następowała w ciągu kilku godzin do kilku dni. Przyczyną zgonu najczęściej był szok, utrata płynów, hipotermia, a w najgorszym razie infekcja. Inną odmianą tej kary było darcie pasów czyli wyrywanie pasów skóry najczęściej z pleców. Zręczny kat potrafił szybkim ruchem zedrzeć pas skóry od szyi aż po pośladki. Ciekawostka - Święty Bartłomiej jest między innymi patronem garbarzy. Sądzę, że zasłużenie, jako że na fresku Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej jest przedstawiony, jak trzyma swoją własną skórę w ręku.


Źródło: Wikimedia Commons


William Blake nawet jak na dzisiejsze standardy, był nieźle zakręcony. Utalentowany rysownik, rytownik, poeta, malarz, drukarz, projektant nagrobków, a wreszcie mistyk i protagonista romantyzmu, popierający wolną miłość. Prawdopodobnie jego psychika pozostawiała wiele do życzenia, ponieważ jego życie obfitowało w rozmaite, religijne wizje, które były jego natchnieniem. Motyw walki dobra ze złem, dwoistość ludzkiej natury, chęć zrozumienia Boga, który stworzył jagnię i jednocześnie przeraźliwego tygrysa (wiersz "Tyger") towarzyszą twórczości Blake'a przez całe jego życie. Jego dzieła miały spory wpływ na współczesną kulturę: zespół The Doors, tytuł filmu "Chariots of Fire" pochodzący z jego spopularyzowanego w czasie I Wojny Światowej hymnu "Jerusalem", obraz będący natchnieniem psychopaty z thrillerów Tomasa Harrisa, wspomniany już wiersz Tyger jako inspiracja dla zespołu Tangerine Dream. Ale o tym wszystkim można przeczytać w wikipedii. Nas interesuje jednak makabra. Blake był bardzo zdolnym rytownikiem i zilustrował kilka książek. Między innymi "The Narrative of a Five Years Expedition against the Revolted Negroes of Surinam" gdzie znajdziemy m.in. rycinę Murzyn powieszony żywcem za żebra na szubienicy (A Negro hung alive by the Ribs to a Gallows). Wieszanie za żebro jest karą bardzo rzadko portretowaną w sztuce. Być może ze względu na małą spektakularność lub jej długotrwałość (nabicie na pal też jest długotrwałe, ale za to spektakularne). A być może ze względu na jej nikłe rozpowszechnienie - w końcu egzekucja wymaga odpowiedniego haka, w przeciwieństwie do konwencjonalnego powieszenia, do którego wystarczy kawałek sznura. Skazaniec powieszony za klatkę piersiową (za "poślednie ziobro") mógł konać nawet trzy dni. Przyczyną zgonu było albo wykrwawienie albo ogólny wstrząs spowodowany bólem i niedotlenieniem (w końcu taka procedura ograniczała ruchliwość klatki piersiowej). Między bajki należy włożyć tezę, że śmierć następowała poprzez przebicie serca hakiem. Powieszony za żebra przyjmował pozycję taką jak na rycinie Blake'a. Kara była przeznaczona dla nikczemnych person, takich jak zbuntowani niewolnicy czy zbóje (chociaż nie jest pewne, czy tego prawdziwego Janosika powieszono za żebro). Nieprawdą jest też historia, że w hitlerowskich Niemczech wieszano na haku zdrajców np. Canarisa. Owszem, wieszano, ale konwencjonalnie, na lince (strunie?) przywiązanej do haka rzeźnickiego, ale nie na haku. Aczkolwiek według niepotwierdzonych danych, Rosjanie na haku powiesili generała Andrieja Własowa, wbijając mu go w podstawę czaszki.


Źródło: Wikimedia Commons


Salomonowy wyrok to wyważony i sprawiedliwy osąd. A jednocześnie motyw niezliczonych obrazów, fresków czy rzeźb. Najbardziej z nich znany to jeden z fresków sufitowych Rafaela, znajdujących się w apartamentach papieskich. Freski, w skład których wchodzą dzieła Moc Sprawcza, Apollo i Marsjasz, Adam i Ewa oraz Sąd Salomona powstały w latach 1508-1511, czyli ponad 500 lat temu (!).


Źródło: Web Gallery of Art


To jeden z moich ulubionych twórców - rosyjski malarz Ilja Jefimowicz Riepin (1844 1930), mistrz realizmu i światłocienia. Również i jemu udało się popełnić makabreskę pod długaśnym tytułem Car Iwan Groźny i jego syn Iwan 16 listopada 1581 roku.
Do namalowania makabreski zainspirowała go podróż po Europie i wizyty w tamtejszych galeriach i muzeach. Dziwiło go, że eksponowane są takie krwiste obrazy, więc i on postanowił spróbować swoich sił. Ciekawostką jest fakt, że do postaci Iwana Groźnego pozował kolega-malarz Riepina, z tej samej grupy artystycznej "Pieriedwiżnik". Obraz był przez długi czas zakazany w Rosji, ponieważ pokazywanie cara-mordercy godziło w majestat. Sam obraz nawiązuje do zamordowania przez Iwana Groźnego swojego syna Iwana (zbrodnia to niesłychana - Iwan zabija Iwana) poprzez cios okutą pałką w głowę. Iwan Groźny miał porywczy charakter i łatwo wpadał w szał. W jednym z takich ataków zabił swojego syna. Iwa Groźny był okrutnikiem, ale jednocześnie był dość wykształcony jak na tamte realia, często pisał, nie tylko wyroki śmierci, ale nawet pieśni religijne. Jednocześnie nie przeszkadzało mu rozkazać swoim oprycznikom, by splądrowali Nowogrodu, który po tym wydarzeniu nigdy już nie podniósł się do dawnej świetności. Iwan Groźny zmarł na udar, grając w szachy.


Źródło: Wikimedia Commons


Jest to obraz Przeciąganie pod kilem lekarza floty admirała Jana van Nes, autorstwa holenderskiego malarza marynistycznego Lievea Verschuiera (1627 1686).
Niestety, nie udało mi się ustalić, co przeskrobał lekarz floty, ale musiała być to sprawa poważna, ponieważ taka kara kończyła się zwykle zgonem delikwenta. Przeciągano w poprzek stępki, lub wzdłuż, a jeśli skazany przeżył procedurę, to ją powtarzano, albo z góry skazywano go na kilkukrotne przeciągnięcie. Skazaniec tonął, a dodatkowo jego ciało było szatkowane przez szkarłupnie i inne świństwa, które porastały dno statku. Karę wykonywano w marynarce holenderskiej, brytyjskiej i francuskiej. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z VII w p.n.e. jako kara za piractwo.


Źródło: Wikimedia Commons


Ogród Śmierci to obraz finińskiego symbolisty Hugo Simberga, który tworzył na przełomie XIX i XX wieku.
Jak na symbolistę przystało, jego dzieła są przyjemnie zakręcone, w klimacie katastroficzno-cmentarnym, pozostawiając widzowi ich interpretację. Jedynym z takich dzieł, uznanym za narodowy obraz Finlandii w 2006 roku (biedni Finowie) jest Ranny Anioł. Ale moim zdaniem ciekawszy jest obraz Ogród Śmierci. Na pierwszy rzut oka kolorystyka jest niczym z obrazów Klimta, a całość wygląda jakby była dziełem utalentowanego gimnazjalisty. Śmierć przedstawiona na tym obrazie kojarzyć się może z sympatyczną postacią Śmierci z książek Pratchetta. Zresztą każdy będzie widział to, co zechce. Niemniej jest to makabra, więc dobrze wpisuje się w tematykę.


Źródło: Wikimedia Commons


Samobójstwo Judy z Kariotu, znanego bardziej jako Judasz, to motyw w sztuce tak stary jak chrześcijaństwo. Judasz wydał Jezusa, za co otrzymał trzydzieści tetradrachm, czyli równowartość współczesnych 180 gramów srebra. Obecnie uncja trojańska srebra kosztuje 16,14 dolara USA, więc Judasz zarobił na tym biznesie niecałe 94 dolary. Być może to był powód targnięcia się na swoje życie. A być może, jak stoi w apokryfach, taki był plan, bez którego nie doszłoby do zbawienia ludzkości. Tak czy inaczej, Judasz zwrócił pieniądze swoim mocodawcom. Kupiono za nie pole garncarza, na którym grzebano cudzoziemców i które istnieje do dzisiaj. Jak twierdził Święty Łukasz, Judasz sam kupił to pole, po czym spadł głową na dół, pękł i wypłynęły z niego wnętrzności. Cokolwiek by to znaczyło, działało na wyobraźnię twórców. Jednym z nich był Giovanni Canavesio, XV-wieczny włoski malarz. Na fresku kościoła Notre-Dame des Fontaines, położonego we francuskich Alpach, zobrazował podłego Judasza, z girlandą podrobów i duszą wywlekaną przez ucieleśnienie diabła.


Źródło: http://didoisux.wordpress.com/


Antoine Wiertz, o którym już wspominałem, to mistrz malarskich makabresek z okresu romantyzmu i z pewnością jeszcze do niego wrócę. Dzisiaj jego obraz Pogrzebany żywcem.
Przedstawia ofiarę epidemii cholery, przedwcześnie pogrzebaną i budzącą się w trumnie w katakumbach. Wątek pogrzebania żywcem był w XIX wieku bardzo popularny (Alan Edgar Poe) i był to temat budzący zrozumiały lęk. U przyczyny tego zjawiska leżały liczne w XVII i XVIII ekshumacje w celu rozładownia tłoku na przepełnionych europejskich cmentarzach. Podczas przenoszenia szczątków ludzkich często odkrywano uszkodzenia trumien od wewnątrz oraz nienaturalne ułożenia ciał, sugerujące, że lokator obudził się po pogrzebie. Lęk napędzał rozmaitych wynalazców, patentujących urządzenia mające na celu zapobieganie tego typu pomyłkom. Na niektórych cmentarzach w XIX wieku (w tym na ziemiach polskich) istniały specjalne poczekalnie, gdzie na 48 godzin przed pogrzebem zostawiono trumny na wypadek przebudzenia się zmarłego. Rozwój medycyny oraz zmiana procedur związanych z pochówkiem spowodowały, że lęk ten zszedł na dalszy plan na neurotycznej liście przebojów człowieka współczesnego, aczkolwiek nadal jest obecny w kulturze masowej.


Źródło: Wikimedia Commons


Makabreski malarskie nie były obce również polskim malarzom. Przykładem jest obraz Franciszka Żmurki (1859 1910) Z rozkazu padyszacha.
Obraz jest nawiązaniem do popularnej w XIX wieku tematyki orientalistycznej, a zwłaszcza wyobrażeniom dotyczącym haremu. Europejczycy mogli jedynie snuć domysły, co się tam dzieje, ponieważ żaden Europejczyk nie miał tam wstępu. Tu Żmurko przedstawia, jak według jego imaginacji mogło wyglądać zabójstwo jeden z hurys na rozkaz padyszacha. Zbrodnia zaakcentowana jest bardzo subtelnie i trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby zobaczyć jedwabny sznur na szyi zamordowanej czy niewielkie ślady krwi na posłaniu.


Źródło: Wikimedia Commons


Mistrz Jan Matejko również ma na koncie orientalistyczną makabreskę, czyli obraz Utopiona w Bosforze. Podobno do ofiary pozowała żona mistrza. Ciekawe, czy to była jakaś podświadoma projekcja.


Źródło: Wikimedia Commons


A teraz coś z Dalekiego Wschodu, a mianowicie obraz XIX-wiecznego filipińskiego malarza Juana Luny Spoliarium.
Nie ma dobrej reprodukcji tego obrazu w Internecie, więc prezentuję najciekawszy pod względem makabryczności fragment. Spoliarium było pomieszczeniem w Koloseum, gdzie gromadzono ciała zabitych gladiatorów. Śmiertelnie ranny gladiator, albo taki, którego widzowie nie chcieli oszczędzić był dobijany ciosem wielkiego młota w głowę przez pomocnika przebranego za Charona. Ciała martwych były wywlekane ze sceny Bramą Śmierci do spoliarium, czyli po prostu do trupiarni. Wynoszono tam także ciała martwych zwierząt. W spoliarium gladiatorów rozbierano ze zbroi i zabierano im broń (recykling). Ciałami gladiatorów prawdopodobnie karmiono trzymane w Koloseum zwierzęta, ewentualnie grzebano je w zbiorowych mogiłach lub wrzucano do Tybru.


Źródło: Wikimedia Commons


Święty Sebastian, jak powszechnie wiadomo, został naszpikowany strzałami niczym sienkiewiczowski Longinus Podbipięta, i tak też jest przedstawiany na dziesiątkach rozmaitych malowideł (El Greco, Rubens, Tycjan, Botticelli, Memling). Ale mało kto wie, że Sebastian przeżył owo naszpikowanie. Święta Irena razem ze swoją służącą usunęły strzały z Sebastiana i go wykurowały. Rozsądny człowiek, po takim doświadczeniu (przeżycie wykonania na sobie kary śmierci) zaszyłby się w najodleglejszej prowincji Rzymu, ale Sebastian prawdopodobnie był idiotą, ewentualnie jedna ze strzał uszkodziła mu istotę szarą. Poszedł zatem do cesarza Dioklecjana i zaczął mu robić wymówki, że ten źle traktuje chrześcijan, jak również jego - Sebastiana. Cesarz uśmiechnął się dziwnie, niczym reżyser Hochwander w "Misiu", gdy ponownie ujrzał Wesołego Romka, po czym kazał zatłuc Sebastiana pałkami, żeby tym razem nie było wątpliwości, że ów przeżyje, a ciało wrzucić do kanalizacji. Najwyraźniej większość malarzy skupiła się na pierwszej egzekucji Świętego Sebastiana. Widocznie strzały były bardziej malownicze niż ordynarne obrażenia od pałek. Ale jest chlubny wyjątek oto obraz włoskiego malarza okresu baroku Lodovico Carracciego pod wymownym tytułem Święty Sebastian wrzucany do Cloaca Maxima.


Źródło: www.getty.edu


Sandro Botticelii (1445-1510), którego najbardziej znanym obrazem jest Narodziny Wenus, ma na swoim koncie ciekawą makabreskę tetraptyk stanowiący ilustrację do jednego z opowiadań zawartych w Dekameronie. Chodzi o opowieść nr VIII z dnia 5. czyli "Okrutne łowy". Bohater opowieści, młody Nostagio, nieszczęśliwie zakochany w nieczułej i okrutnej kobiecie, wyjeżdża z miasta. Po drodze napotyka upiory. Jednym z nich jest naga i piękna kobieta, a drugim rycerz na czarno ubrany, który goni kobietę i szczuje ją psami. Nostagio staje w obronie kobiety, ale rycerz wyjaśnia mu, w czym rzecz. Kiedyś się w niej kochał, lecz ona odrzuciła jego miłość, doprowadzając go do samobójstwa. Wkrótce ona sama umarła, a po śmierci otrzymali taką pokutę - w każdy piątek ona zmartwychwstaje, on ją goni, przeszywa mieczem, rozcina jej bok sztyletem i wyrywa serce, które psom swym rzuca. I będzie się to powtarzać tyle razy, ile miesięcy ona nim gardziła. Co tu dużo opisywać, oto rzeczone arcydzieło, a dokładnie ta najciekawsza, druga część tetraptyku. A jakie były dalsze losy Nostagia i jego nieszczęśliwej miłości, to już proszę sobie doczytać.


Źródło: www.magnoliabox.com


Paul Delaroche to francuski XIX-wieczny malarz, specjalizujący się w obrazach historycznych i portretach. Jednym z najbardziej znanych jego dzieł jest Egzekucja Lady Jane Grey.
Przedstawia ono rzeczoną Lady Grey na chwilę przed ścięciem. Jane Grey była królową Anglii przez 9 dni w roku 1553. Było to wynikiem dworskiej intrygi. Henryk VIII, ten który kończył małżeństwa przy pomocy kata, swoimi sukcesorkami uczynił córki Marię i Elżbietę. Potem zmienił swoją decyzję i pierwszym sukcesorem uczynił swojego jedynego syna Edwarda. Ponieważ Edward miał 9 lat gdy umarł jego ojciec, został królem, ale pod opieką rady regencyjnej do ukończenia 18 roku życia. Realna władza była w rękach jego wuja Edwarda Seymoura, mianowanego Lordem Protektorem. W międzyczasie brat Edwarda Seymoura - Thomas, opiekował się Lady Grey, ale zaczął knuć przeciwko swojemu bratu, więc ten kazał skrócić go o głowę. Nie spodobało się to królowi, bo lubił Thomasa. W międzyczasie Edward Seymour chciał podbić Szkocję. Zajął jej część, ale królowa Szkocji - Maria Stewart, zaręczyła się z synem króla Francji. Francja od razu wypowiedziała wojnę Anglii. W Anglii stwierdzili, że to wina Edwarda Seymoura i skrócili go o głowę. Proces Seymourowi wytoczył John Dudley, który z ochotą zajął miejsce regenta. Tymczasem młodociany król Edward zapadł na suchoty. John Dudley w te pędy namówił umierającego króla, aby spadkobierczynią korony uczynił Lady Grey, bo chciał ją wydać za mąż za swojego syna. Król nie do końca spełnił życzenie Dudleya, bo postanowił, że sukcesorami będą synowie Lady Grey, a ona tylko regentką. Ale Dudley był nie w ciemię bity i namówił króla, będącego już na łożu śmierci, aby zmienił testament na korzyść Lady Grey, która była już jego synową. I tak Lady Grey została królową, ale bez wielkiego poparcia. Na wieść o jej wstąpieniu na tron, księżniczka Maria (ta pominięta w testamencie swojego ojca a potem brata), udała się do Norfolk i tam została obwołana królową. Na czele swoich zwolenników ruszyła na Londyn i tak Lady Grey przestała być królową. Dudleya oczywiście skrócono o głowę. Maria wiedziała, że Lady Grey była tylko ofiarą knowań swojego teścia, ale obawiała się, że znów ktoś spróbuje osadzić ją na tronie, więc kazała skrócić ją o głowę. I tak też uczyniono. W Tower ścięto najpierw jej męża, a potem kameralnie (przywilej królów) zdekapitowano Lady Grey. Cztery lata po straceniu Lady Grey, na raka umiera królowa Maria. Na tron wstępuje jej siostra - słynna królowa Elżbieta I. Maria liczyła, że Elżbieta będzie kontynuować jej dzieło rekatolizacji Anglii, a tymczasem Elżbieta była w tajemnicy protestantką i de facto stała się matką-założycielką anglikanizmu. Ze względu na zawiłość intrygi, o historii egzekucji przy pomocy topora opowiem następnym razem.


Źródło: Wikimedia Commons


Śmierć Chattertona to dzieło, dzięki któremu Henry Wallis (1830 1916) zdobył swą malarską sławę. Ale moim skromnym zdaniem większe wrażenie robi obraz Kamieniarz (The Stonebreaker).
Nie jest to może dosłowna makabra, aczkolwiek ukazuje człowieka, który zmarł z wycieńczenia podczas pracy ponad swoje siły. W roku 1834 w Wielkiej Brytanii weszło w życie prawo Poor Law Amendment Act, które miało teoretycznie zwalczać nędzę i bezrobocie, regulować przepływ bezrobotnej ludności wiejskiej do miast i tam dawać jej zatrudnienie etc. W rzeczywistości zmuszało biedotę do zamieszkania w tzw. workhouse'ach. Były to przybytki znane w Anglii od XIV wieku. Ale o ile w XIV wieku faktycznie dawały biednym szansę na w miarę godne życie, pracę i nawet możliwość edukacji dzieci, o tyle w wieku XIX były w większości przypadków ponurymi przytułkami, skrzyżowaniem noclegowni z więzieniem, gdzie bezrobotna biedota była zobowiązana zamieszkać i uczyła się tam jeszcze większej bezradności i życiowej niezaradności, bez nadziei na lepsze jutro. Jak zwykle idea była słuszna, ale jej realizacja była katastrofą. Osoby, które miały pracę, robiły wszystko, żeby jej nie stracić, bo to by znaczyło ich przesiedlenie do workhouse. Dlatego nierzadkie były przypadki śmierci z wycieńczenia.


Źródło: Wikimedia Commons


Kanibalizm połączony z dzieciobójstwem to domena Saturna - rzymskiego boga rolnictwa, wegetacji roślinnej i czasu. Był odpowiednikiem greckiego Kronosa. Kronos pożerał swoje dzieci w obawie przed odebraniem mu przez nie władzy. Pokonany przez Zeusa, został niemęsko okaleczony i strącony do Tartaru. Zbrodnia Saturna/Kronosa była odrażająca i zahaczała o tabu, aczkolwiek dzieciobójstwo nie było i nie jest wcale takie rzadkie. Niemniej jest to zbrodnia wstydliwa i chyba dlatego jest tak niewiele jej przedstawień, nawet alegorycznych, w sztuce. Zaledwie kilka rzeźb i obrazów. Najbardziej znany z nich to Saturn pożerający własne dzieci Francisco Goi. Saturn na jego malowidle to obłąkane monstrum. Natomiast mniej znanym wyobrażeniem jest dzieło Petera Paula Rubensa (1577 1640), który jak się okazuje malował nie tylko rubensowskie damy, ale i makabreski. Saturn z jego dzieła Saturn pożerający swego syna to raczej lubieżny staruch, który zachłannie wgryza się w pulchne ciało dziecka.


Źródło: Wikimedia Commons


Théodore Chassériau to francuski malarz epoki romantyzmu, lubiący malować alegorie, obrazy historyczne, a także o tematyce orientalnej. Jednym z jego dzieł jest obraz o nieco przydługim tytule Cavaliers arabes emportant leurs morts, apres une défaite contre des Spahis czyli Arabscy jeźdźcy zabierający swoich poległych po potyczce ze spahisami. Scena prezentowana na obrazie jest całkowicie fikcyjna, ale miła oku. Spahisi byli ciężką jazdą Imperium Osmańskiego. Dawniej razem z janczarami byli trzonem armii osmańskiej. Zaczęli tracić na znaczeniu wraz z upowszechnieniem się broni palnej. Aczkolwiek po odebraniu Imperium Osmańskiego Libii, Włosi reaktywowali tam tzw. włoskich spahisów, ale była to już jazda lekka. Spahisów portretował też Józef Brandt.


Żródło: http://www.harvardartmuseums.org/


Śmierć i dziewczyna to motyw znany od stuleci. Franciszek Szubert skomponował na początku XIX wieku pieśń o tym tytule. Było przedstawienie baletowe, była sztuka teatralna i na niej oparty film w reżyserii Polańskiego. Ale geneza tego tematu pochodzi z późnego średniowiecza, jako wariacja na temat danse macabre. Dziewczyna jako uosobienie życia w pełnym rozkwicie i śmierć, która nie zna litości i potrafi zabrać każdego, nawet dziewczynę, której daleko jeszcze do jesieni życia. Jest to również popularny temat w malarstwie. Mamy typowo renesansowe dosadne przedstawienia strasznej śmierci, niepokojące szkice Edwarda Muncha, poprzez prawie komiksowe dzieło Adolfa Heringa, aż po mocno erotyczny współczesny obraz P. J. Lyncha. Moim faworytem jest dzieło Hansa Baldunga Griena (1484 1548), niemieckiego malarza i najzdolniejszego ucznia Albrechta Dürera. Śmierć z jego obrazu jest paskudna i bezwzględna, ale dziewczyna jest takim kaszalotem, że odczuwamy ulgę, iż znalazła się w objęciach śmierci. Cóż, kryteria estetyczne sprzed ponad 500 lat mają prawo nas śmieszyć. Podwójna makabra.


Żródło: http://www.wikiartorg/


Max Slevogt (1868 1932) to niemiecki impresjonista, znany ze swoich pejzaży. Ale również ma na koncie makabreskę - obraz Tygrys w dżungli, przedstawiający tygrysa (zapewne w dżungli), niosącego swoją zdobycz nagą kobietę. W latach kiedy powstał, obraz uważano za mocno erotyczny, podobnie jak Szał Podkowińskiego. Mamy więc makabreskę i erotykę za jednym pociągnięciem pędzla.


Żródło: http://www.wikiartorg/


Wprawdzie o obdzieraniu ze skóry już było, ale motyw Marsjasza jest tak nośny, że aż żal go nie wspomnieć. Gwoli przypomnienia Marsjasz był sylenem, czyli takim ogniwem pośrednim pomiędzy człowiekiem a satyrem, z tym, że satyr od pasa miednicowego w dół był kozłem, a sylen koniem. Nie mylić sylenów z centaurami, bo to jeszcze inne mutanty. Czego by tam Marsjasz nie miał poniżej, był mistrzem gry na flecie. Appolo też nieźle grał i stanął do zawodów z Marsjaszem. Sędziami byli jacyś brudni pasterze, przekupni niczym sędziowie na mistrzostwach świata w piłce ręcznej w Katarze, więc wynik był przesądzony na niekorzyść Marsjasza. Appolo zatarł ręce, przywiązał przegranego do drzewa i obdarł ze skóry. Według Owidiusza obdzierany Marsjasz wył "Dlaczego wyciągasz mnie ze mnie (Quid me mihi detrahis)?". To filozoficzne i niepozbawione paradoksu pytanie specjalnie nie wzruszyło Appola, w przeciwieństwie do Zbigniewa Herberta, który poświęcił biednemu Marsjaszowi nieco turpistyczny wiersz. Tak czy inaczej, Apollowi zrobiło się głupio, a że nie był w stanie skleić Marsjasza do kupy, ani sensownie odpowiedzieć na pytanie denata, zamienił go w rzekę. Pośród wielu malarzy, którzy poświęcili czas obdzieranemu ze skóry Marsjaszowi m.in. Guercino (Giovanni Francesco Barbieri), Juseppe de Ribera, Jan Reisner (do obejrzenia w Pałacu w Wilanowie), Giulio Benso (dość anatomiczna grafika), Charles-André van Loo, Luca Giordano (okrutnie barokowy), Bernadino Campi, Simone Cantarini, Joseph Sheppard (nieco odjechany), jest również Tycjan czyli Tiziano Vecelli włoski malarz epoki renesansu (1490-1576). Jego Marsjasz powstał u schyłku życia artysty i nie przypomina warsztatowo jego wcześniejszych dzieł. Jest bardziej "impresjonistyczny", a jednocześnie dość brutalny - oskurowywanie Marsjasza wygląda jak sprawianie wieprzka. Dlatego trafił na listę makabresek.


Źródło: Wikimedia Commons


Dante i Wergiliusz to obraz znanego francuskiego akademika Wiliama Bouguereau (1825 - 1905), inspirowany "Nieboską Komedią" Dantego. Na obrazie widzimy Dantego oraz jego przewodnika przez Piekło i Czyściec - Wergiliusza. W trakcie wędrówki przez piekło, trafiają do jego ósmego kręgu, miejsca pobytu dusz fałszerzy i oszustów. Napotykają tu na walkę dwóch potępieńców - Capocchia, który był alchemikiem i heretykiem, oraz gryzącego go w gardło Schicchi'ego, który podszył się onegdaj pod pewnego zmarłego, aby przejąć jego spadek. Anatomiczna precyzja odwzorowania postaci połączona jest ze zwierzęcą agresją walczących. Warta pokreślenie jest radość diabłów w tle.


Źródło: Wikimedia Commons


W przypadku bólu brzucha, warto pomodlić się do Świętego Erazma z Formii. Żył na przełomie III i IV w n.e. i był biskupem. W zasadzie to tyle, co o nim wiadomo. Znany jest bardziej z legend, niż ze swojej działalności chrystianizacyjnej. Podobno gdy głosił kazanie, strzelił obok niego piorun, ale on niezrażony kontynuował. Dlatego jest patronem żeglarzy, a wyładowania elektryczne na końcach masztów nazywane są na jego cześć "ogniami Świętego Elma" i uważano je za oznakę opieki świętego nad statkiem. Ale ciekawsze są jego atrybuty z którymi jest przedstawiany - są to wbite gwoździe pod paznokcie i korba, na którą ma nawleczone własne jelita - stąd ta modlitwa w przypadku niestrawności oraz patronowanie tokarzom. Męczeństwo Świętego Erazma uroczo zobrazował Nicolas Poussin - francuski malarz epoki baroku, chociaż mieszkał głównie w Rzymie. Specjalizował się w biblijnych i mitologicznych przedstawieniach, a jego obrazy cechuje spójny i zrozumiały układ. Dlatego był wzorem dla późniejszych francuskich malarzy epoki klasycyzmu.


Źródło: www.museivaticani.va


Wśród autorów malarskich makabresek nie mogło zabraknąć Zdzisława Beksińskiego (1929 - 2005). Malarza, grafika, fotografa, wielkiego oryginała, który pozwalał sobie na niezależność w czasach, kiedy trudno było być niezależnym. Jego surrealistyczna twórczość jest mroczna i bez problemu można znaleźć w niej jakąś makabreskę, aczkolwiek on nie uważał tego za makabrę.


Źródło: http://i.imgur.com


Omawiana poniżej makabra tak nam spowszedniała, że nawet nie zwracamy na nią uwagi, a tymczasem jej przedstawień wszędzie pełno (nie dotyczy Azji). Przedstawień ukrzyżowania tysiące w historii malarstwa, ale bardzo niewiele przedstawia je realistycznie. Istnieje niewiele opracowań naukowych na ten temat, ponieważ nie ma zbyt wiele materiału biologicznego. Ofiary ukrzyżowań bardzo rzadko grzebano. Najczęściej wyrzucano je po prostu na śmietniska, ścierwojadom na żer. Niemniej jednak badania te sugerują, że ofierze przybijano pięty do boków słupa nośnego, natomiast ręce przybijano lub przywiązywano do belki poprzecznej. W przypadku przybijania robiono to przez nadgarstki, a nie przez śródręcze. Jeśli chodzi o przyczyny śmierci to najczęściej był to wstrząs hipowolemiczny, jako rezultat obfitego krwawienia, ponieważ ofiary zazwyczaj chłostano po plecach, pośladkach i udach krótkim batem zwanym "flagrum". Bat ten miał wplecione między rzemienie ostre przedmioty, mające na celu dotkliwie kaleczyć chłostanego. Inną przyczyną śmierci były zatory tłuszczowe, będące wynikiem łamania kości podudzi, aby zintensyfikować karę (zator tłuszczowy jest groźnym powikłaniem złamania kości długich, zwłaszcza otwartego). Bywało, że skazanych pozostawiano na krzyżu przez kilka dni i z pewnością nie umierali oni z powodu uduszenia, jak się przyjmuje. Potwierdziły to badania na ochotnikach, którzy byli podwieszani za ręce na różne sposoby - żaden z nich nie wykazywał objawów niedotlenienia ani ograniczenia ruchów oddechowych. Na przestrzeni dziejów techniki się zmieniały, ale pewności co do tego w jaki sposób został ukrzyżowany Chrystus nie ma. Jako arcydzieło obrazujące w miarę realistyczne ukrzyżowanie - obraz Petera Paula Rubensa (1577 - 1640).


Źródło: Wikimedia Commons


Święty Wawrzyniec (z angielskiego zwany Saint Lawrence lub Saint Laurent, co nie jest dziwne, jako, że wawrzyn to inaczej laur), miał pecha. Otóż żył w III w. naszej ery, w czasach, gdy cesarz rzymski Walerian I wydał edykt, na mocy którego wszyscy chrześcijańscy biskupi, księża i diakoni mieli być zabici, a ich majątki skonfiskowane. A Wawrzyniec był diakonem, czyli takim pomocnikiem duchownego. Co gorsza - zarządzał majątkiem wspólnoty religijnej, dlatego poproszono go, aby ujawnił, gdzie te dobra się znajdują. Aby rozwiązać mu język, postanowiono upiec go na ruszcie, a raczej kratownicy. I tak Wawrzyniec został świętym, a ruszt jego atrybutem. Gdyby Wawrzyniec urodził się 55 lat później, to doczekałby edyktu mediolańskiego, wydanego w 313 roku przez cesarza Konstantyna I Wielkiego, który ustanowił wolność wyznania wiary. A podły cesarz Walerian I doczekał się hańby - został jedynym w historii cesarzem rzymskim, który się dostał do niewoli, a co gorsza - służył perskiemu królowi Szapurowi jako podnóżek przy wsiadaniu na konia. Wracając do świeżo upieczonego (nomen omen) świętego - jego kaźń rozpaliła wyobraźnię wielu malarzy - byli to między innymi Tintoretto, Giovane, Tycjan, Rubens, Rioja, Bronzino czy Breenbergh. Wybrałem Męczeństwo Świętego Wawrzyńca Bartholomeusa Breenbergha - - holenderskiego malarza z przełomu wieków XVI i XVII. Jego rumiany Walerian jest urzekający. Nie powinno dziwić, że Święty Wawrzyniec jest patronem kucharzy, piekarzy, a także ma chronić przed poparzeniami. Ciekawostka - na planie kratownicy został zbudowany Eskurial. Ciekawostka nr dwa - żeńska wersja imienia Wawrzyniec to... Laura. Jeśli chodzi o tę metodę egzekucji była raczej mało popularna. Znane są jednak jej warianty, takie jak byk z brązu, w którym na starożytnej Sycylii pieczono skazańców, upieczenie na żelaznym tronie Jerzego Doży - przywódcy powstania chłopskiego w XVI wieku na Węgrzech, smażenie na rożnie chciwych restauratorów podczas głodu w XVII wieku w Persji, pieczenie żywcem jeńców wojennych podczas wojen plemiennych na Fidżi w XIX wieku czy powolne palenie żywcem SS-manów w piecach kremacyjnych przez oswobodzonych więźniów (np. w obozie w Ebensee).


Źródło: Flickr


Tytus Manliusz Torkwatus był dyktatorem i konsulem rzymskim z czasów republiki rzymskiej, która istniała w latach 509 p.n.e. - 27 n.e. Oczywiście sam Tytus tyle nie żył, a okres jego rządów przypadał na pierwszą połowę IV w. p.n.e. Żeby było trudniej, w historii znanych jest jeszcze co najmniej trzech Tytusów Manliuszów Torkwatusów, potomków naszego Tytusa. Podczas wojny pomiędzy republiką rzymską a Związkiem Latyńskim, która wybuchła w 340 r. p.n.e., Torkwatus razem z drugim konsulem - Publiuszem Decjuszem Musem wprowadził bardzo surową dyscyplinę wojskową. Szereg uchybień było karanych śmiercią - m.in. opuszczenie posterunku czy wdawanie się w pojedynki z wrogiem. Traf chciał, że syn Tytusa Manliusza - też Tytus Manliusz (nazwijmy go "junior"), wraz ze swoim oddziałem natknął się na wroga. Wódz wrogiego oddziału wyzwał Tytusa juniora na pojedynek. Żądny chwały młodzieniec dał się sprowokować i pokonał zuchwalca. Gdy wrócił do ojca i pochwalił się tym czynem, Tytus Manliusz senior zebrał swoje wojska i oznajmił, że mimo iż kocha swego syna nad życie, nie może pozwolić na złamanie dyscypliny i skazał go na śmierć. Według kronikarza Tytusa Liwiusza, skazaniec został zatłuczony pałkami przez żołnierzy. Od tego zdarzenia pochodzi określenie "Manliuszowa dyscyplina" czy też "rządy manliańskie" oznaczające bezwzględną i surową władzę, a także bezgraniczne oddanie się służbie państwu.
Powyższa historia dała asumpt flamandzkiemu malarzowi Ferdinandowi Bolowi do popełnienia obrazu "Konsul Tytus Manliusz Torkwatus skazujący swojego syna na ścięcie". Bol żył za czasów Rembrandta, a nawet pracował w jego warsztacie. Malował głównie pejzaże, portrety no i oczywiście sceny historyczne i religijne, jak to w baroku.
Na obrazie widzimy, że Tytus junior został ścięty, a nie zatłuczony kijami, jak to opisał Tytus Liwiusz. Odarty z leżącej obok zbroi skazaniec leży bez ducha, a kat pokazuje jego obciętą głowę tłumowi żołnierzy czy też mieszkańców, ku przestrodze, że przestrzeganie prawa dotyczy każdego - nawet syna konsula. Zbolały ojciec odwraca głowę, jakby nie chciał patrzeć na reakcję przejętego grozą tłumu, udając niewzruszonego i surowego władcę czasu wojny.
Motyw poświęcenia i oddania się sprawom państwowym przez Torkwatusa, obecnie nieco zapomniany, był popularny w malarstwie europejskim, zwłaszcza w okresie Rewolucji Francuskiej (neoklasycystyczne obrazy Jean-Simon Berthelemy'ego, Alphonse Gaudara de Laverdine'a czy Alexandre-Romain Honnet'a).


Źródło: Wikimedia Commons